Liturgia Wielkiej Soboty
19-04-2025
Paschalne Światło ogłasza triumf Zmartwychwstałego Chrystusa!
Wigilia Paschalna, nazywana niekiedy „matką wszystkich wigilii”, stanowi kulminacyjny moment Triduum Paschalnego i najważniejszą celebrację w ciągu całego roku liturgicznego. Rozpoczyna się po zapadnięciu zmroku w Wielką Sobotę, a swoją wymową i bogactwem obrzędów ogłasza zwycięstwo Życia nad śmiercią oraz świętuje chwalebne Zmartwychwstanie Chrystusa. To właśnie w tę noc ogień nowego życia rozświetla mrok grzechu, a Kościół wyśpiewuje radosne „Alleluja!” – zwiastując całemu światu dobrą nowinę o zbawieniu.
Celebrację Wigilii Paschalnej rozpoczyna Liturgia Światła. Kapłan przed kościołem lub w jego przedsionku pobłogosławieństwem uświęca nowy ogień, a od niego zapala Paschał, symbolizujący zmartwychwstałego Chrystusa – Światłość prawdziwą, która nie zna zmierzchu. W uroczystej procesji wierni wchodzą do ciemnej świątyni, a światło Paschału stopniowo rozprasza panujący mrok. Ta chwila silnie podkreśla symbolikę przejścia ze śmierci do życia – od dramatu Wielkiego Piątku i ciszy Wielkiej Soboty do radości Zmartwychwstania.
Po wniesieniu Paschału do kościoła rozbrzmiewa uroczysty śpiew Exsultet – orędzie paschalne, które wielbi Boga za dzieło odkupienia, wychwalając zwycięstwo Chrystusa. Tekst Exsultetu wyraża głęboką wdzięczność za łaskę, jaką otrzymała cała ludzkość wraz z powstaniem Jezusa z grobu. Ta podniosła chwila przygotowuje serca wiernych na dalsze elementy wigilii.
Następnie ma miejsce rozbudowana Liturgia Słowa. Kolejne czytania biblijne prowadzą nas przez całą historię zbawienia: od stworzenia świata i człowieka, przez wyzwolenie Izraela z niewoli egipskiej, aż do proroczych zapowiedzi przyjścia Mesjasza. Wierni słuchają słów Starego Testamentu, które zapowiadają Chrystusa, i Nowego Testamentu, który ogłasza wypełnienie się Bożej obietnicy w Zmartwychwstaniu Syna Bożego. W kulminacyjnym momencie, po długim okresie milczenia w czasie Wielkiego Postu, w kościele znów rozbrzmiewa radosne „Chwała na wysokości Bogu” i po raz pierwszy ponownie słyszymy uroczyste „Alleluja” – znak pełnej radości Paschy.
Po wysłuchaniu Ewangelii celebrans wygłasza homilię, która wyjaśnia znaczenie i bogactwo przeżywanych tajemnic. Następuje Liturgia Chrzcielna, w trakcie której święci się woda chrzcielna – źródło nowego życia w Chrystusie. Osoby przygotowujące się do chrztu stają się przez ten sakrament częścią wspólnoty Kościoła, a wszyscy wierni odnawiają przyrzeczenia chrzcielne, wyrzekając się grzechu i wyznając wiarę w Trójjedynego Boga. Ten moment przypomina każdemu z nas o łasce, jaką otrzymaliśmy w sakramencie chrztu, oraz wzywa do odnowy i umocnienia wiary.
Zwieńczeniem Wigilii Paschalnej jest Liturgia Eucharystyczna – pełna chwały i wdzięczności celebracja ofiary Chrystusa, w której sam Zmartwychwstały Pan zaprasza nas do stołu swojego Ciała i Krwi. Po raz pierwszy od Wielkiego Czwartku znów przeżywamy pełną Mszę Świętą, a rozradowany Kościół śpiewa pieśni na cześć zwycięskiego Chrystusa, zapoczątkowując w ten sposób całą wielkanocną radość.
Ta święta noc, w której Chrystus zmartwychwstał, otwiera nowy rozdział w historii zbawienia. Jest to moment triumfu Bożej miłości, która pokonała grzech i śmierć, oraz zaproszenie do głębokiej jedności z Bogiem i odważnego wyznawania wiary. Po wyjściu z kościoła rozbrzmiewa już radosne „Alleluja”, a w sercach odradza się niezłomna nadzieja, że z Chrystusem przejdziemy ze śmierci do życia i będziemy głosić światu tę dobrą nowinę o Jego zwycięstwie.
zdjęcia: cz.I Anna Knurowska, cz. II Michał Sitko